"O prawie i prawnikach okiem Wrocławskiego prawnika."

Na naszym blogu dowiesz się o aspektach prawnych związanych ze spółkami skutecznym i inwestowaniem

Sprawy rozwodowe są niezwykle trudnymi sytuacjami, kiedy chodzi o dobro dzieci, dlatego też przyznanie opieki nad dzieckiem ojcu lub matce jest jedną z najważniejszych kwestii, które to musi rozstrzygnąć sąd.

Na terenie Polski prawo do opieki nad dzieckiem na ogół uzyskuje matka, jednakże prawa ojca są tak samo równe, albowiem wynikają z wielu przepisów nowej konstytucji.
Więcej informacji tutaj

Jakie ojciec ma prawa?
Każdy zapytany prawnik odpowie, że oboje rodziców mają takie same prawa do opieki nad dzieckiem, albowiem sąd w tej kwestii powinien kierować się dobrem osoby małoletniej, co sprawia, że każdy mężczyzna może przejąć obowiązek opieki. Naturalnie jednak bardzo istotna w tej kwestii jest opinia Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno-Konsultacyjnego. Aby wystawić opinię pedagodzy rozmawiają z dzieckiem, określają jego stanowisko emocjonalne a także zapoznają się z sytuacją ekonomiczną obojga rodzicom, oraz czasem, który mogą przeznaczyć dla samego dziecka.

Warto wspomnieć, że sąd powinien ogłosić także wyrok, w którym obie strony mogłyby się w takim samym stopniu kontaktować z dzieckiem, przez co podział byłby równy. W chwili, kiedy matka dziecka zakazuje mu kontaktów z ojcem, bądź też w znacznym stopniu je ogranicza, wówczas ojciec może złożyć do sądu wniosek o ukaranie jej grzywną. Mimo, że wielu ojców, którzy walczą o dzieci czują się bezsilni, to jednak mają oni szansę na wygranie takiej sprawy. Współcześnie coraz większa ilość spraw rozwodowych oraz spraw, w których ustala się opiekę nad dzieckiem kończy się opieką ojca, bądź też obopólną zgodą na równe prawa obu stron.

Oto co uchwycił nasz reporter

prawo

kancelaria

notariusz