"O prawie i prawnikach okiem Wrocławskiego prawnika."

Na naszym blogu dowiesz się o aspektach prawnych związanych ze spółkami skutecznym i inwestowaniem

Każdego dnia do setek urzędów w całym kraju przychodzą ludzie, którzy potrzebują rozwiązać jakieś sprawy.

Wyrobienie nowego dokumentu tożsamości, uzyskanie paszportu, złożenie deklaracji podatkowej i wiele, wiele innych czynności jakie wykonywane są w urzędach, nierzadko wymaga od nas potwierdzenia naszej tożsamości. Również w dokumentach składanych drogą elektroniczną, często musimy zamieścić swoje dane osobowe. Jak te dane są chronione, co się z nimi dzieje i kto ma do nich dostęp?

Jak zadbać o bezpieczeństwo danych osobowych? Instytucje państwowe i podmioty prywatne, które posiadają i przetwarzają nasze dane osobowe, mają obowiązek odpowiedniego obchodzenia się z nimi i przede wszystkim właściwego zabezpieczenia danych przed ich utratą, czy wpadnięciem w niepowołane ręce.

Jednym z dokumentów wewnętrznych regulujących kwestię bezpieczeństwa danych osobowych jest polityka bezpieczeństwa informacji. Określa ona sposoby postępowania z danymi osobowymi, metody i zakres ich przetwarzania oraz dostęp do tych wrażliwych danych. Polityka bezpieczeństwa informacji określa także wymagania dotyczące fizycznych form zabezpieczeń danych osobowych.

A co z naszymi danymi osobowymi, które zapisywane są w pamięci komputerów? W tym przypadku polityka bezpieczeństwa informacji dodatkowo uzupełniana jest dokumentem, którego nazwa mówi bardzo wiele: instrukcja zarządzania systemem informatycznym.

Instrukcja zarządzania systemem informatycznym zawiera szereg wytycznych dotyczących środków bezpieczeństwa jakie należy przedsięwziąć, aby zapewnić ochronę danym osobowym, które znajdą się w systemie. Użytkownik zobowiązany jest do ich przestrzegania, co często jest ważnym elementem polityki bezpieczeństwa informacji.
Dowiedz się więcej o wzorach polityki na tej stronie

Oto co uchwycił nasz reporter

informatyka

internet

telekomunikacja